WALTER TOOLS A1166TIN-3.3 Jobber Drill Solid Carbide 2 inch L | AG6YJJ 49L291
WALTER TOOLS A1166TIN-3.3 Jobber Drill Solid Carbide 2 inch L
Item: AG6YJJModel: A1166TIN-3.3Cross Ref: 49L291
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right
Cutting Edge Dia. 0.13"
Cutting Edge Length 0.709"
Decimal Equivalent 0.1299
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 3.3 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 0.442 mm
Finish Tin Coat
Finish - Machining Tin
Flute Length 25.65 mm
Flute Type Spiral
Grade Tin
Length 1.929"
Number Of Flutes 3
Overall Length 49 mm
Point Angle 150°
Primary Material Application Hardened Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code H, P
Shank Dia. 3.3 mm
Shank Length 25 mm