WALTER TOOLS A1166TIN-10.5 Jobber Drill Solid Carbide 4 inch L | AG6YKF 49L314
WALTER TOOLS A1166TIN-10.5 5057927 Jobber Drill Solid Carbide 4 inch L
Item: AG6YKFModel: A1166TIN-10.5Cross Ref: 49L314 / 5057927
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right
Cutting Edge Dia. 0.413"
Cutting Edge Length 1.535"
Decimal Equivalent 0.4134
Depthdia. Ratio 3xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 150°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 10.5 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.41 mm
Finish Tin Coat
Finish - Machining Tin
Flute Length 60.25 mm
Flute Type Spiral
Grade Tin
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Tin
Measurement System Metric
Number Of Flutes 3
Overall Length 89 mm
Point Angle 150°
Shank Dia. 10.5 mm
Shank Length 34 mm