WALTER TOOLS A1115S-20 Spotting Drill Bit, 20.00 mm Drill Bit Size, 40.00 mm Flute Lg, 131.00 mm Lg, 2 Flutes | CU9AWJ 440P04
WALTER TOOLS A1115S-20 Spotting Drill Bit, 20.00 mm Drill Bit Size, 40.00 mm Flute Lg, 131.00 mm Lg, 2 Flutes
Item: CU9AWJModel: A1115S-20Cross Ref: 440P04
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spotting Drill Bit
Body Dia. 20 mm
Cutting Direction Right Hand
Cutting Direction - Machining Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.787"
Drill Bit Point Angle 90°
Drill Bit Size 20 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 40 mm
Flute Type Spiral
Length 5.157"
Number Of Flutes 2
Overall Length 131 mm
Primary Material Application All Materials
Primary Material Application Iso Code K, M, N, S1
Shank Type - Machining Straight
Size 20 mm