WALTER TOOLS 23217-UNF1/4 Spiral Point Tap, 1/4-28 Thread Size, 15 mm Thread Length, 80 mm Length | CU9GGW 427D81
WALTER TOOLS 23217-UNF1/4 5078454 Spiral Point Tap, 1/4-28 Thread Size, 15 mm Thread Length, 80 mm Length
Item: CU9GGWModel: 23217-UNF1/4Cross Ref: 427D81 / 5078454
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Point Tap
55% Thread Drill Size 5.7 mm
65% Thread Drill Size 7/32"
75% Thread Drill Size 5.45 mm
Clamping Width 0.217"
Connection Dia. 0.276"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 0.217"
Driving Square Length 0.315"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Fits Class Class 6H
Functional Length 3.15"
Measurement System Fractional Inch
Number Of Flutes 3
Overall Length 80 mm
Primary Material Application Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code M, P, S
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Secondary Material Application Iso Code N
Shank Dia. 7 mm
Shank Length 55 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 5.5 mm
System Of Measurement Imperial
Tap Chamfer Plug
Tap Finish Bright
Tap Material High Speed Steel
Tap Thread Size 1/4"-28
Thread Direction Right Hand
Thread Length 15 mm
Thread Limit H3, H4
Thread Limit / Class Of Fit H3, 6H, H4, 6H
Thread Size 1/4"-28
Thread Standard Fine
Threads Per Inch 28
Usable Length 0.984"