WALTER TOOLS 20416-M10 Spiral Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9JPK 426X73
WALTER TOOLS 20416-M10 Spiral Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9JPKModel: 20416-M10Cross Ref: 426X73
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 11/32"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 8.5 mm
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Features For Long Chipping Materials
Finish Bright Uncoated
Functional Length 3.937"
Helix Angle 15°
Number Of Flutes 3
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code P, S
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Secondary Material Application Iso Code N
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 66.5 mm
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 8 mm
Tap Finish Bright
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm
Thread Limit 6HX
Thread Limit/class Of Fit 6HX
Thread Pitch 0.059"
Thread Size M10 x 1.5
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.319"