WALDMANN 113260000-00641177 Task Light, Gooseneck, LED, 460 lm Max Brightness, 5000K-Down Base, 22 to 26V DC | CU8CXV 482P48
WALDMANN 113260000-00641177 Task Light, Gooseneck, LED, 460 lm Max Brightness, 5000K-Down Base, 22 to 26V DC
Item: CU8CXVModel: 113260000-00641177Cross Ref: 482P48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item LED
Adjustable Any Which Way
Arm Reach 23 5/8"
Beam Angle 10°
Bulb Base Type Bottom Flanged
Bulb Wattage 5 W
Color Black
Color Rendering Index 70
Color Temp. 5000 K
Cord Designation SVT
Cord Length 10 ft.
Cord Wire Gauge 18 AWG
Electrical Connection Type Wire Leads
Features Flood With A 30 Degree Angle Of Radiation
Head Dia. 3.23"
Head Material Aluminum
Housing Material Aluminum
Includes Bulb Yes
Ip Rating IP67
Lead Length/connection 10 ft.
Lens Material Glass
Lighting Technology LED
Machine Light Type Gooseneck
Max. Brightness 460 lm
Mounting Type Screw Down Base
Number Of Cord Wires 2
Operating Voltage 22-26V DC
Power Cord Length 10 ft.
Resistance Properties Waterproof
Sub-brand Raptor
Switch Type Pressure
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.36
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.