WAHL 101-4-082VC Non-Reversible Temp Indicator, Horizontal Strip, 4 Points, 10 Pack | CU8CPE 6KJA1
WAHL 101-4-082VC Non-Reversible Temp Indicator, Horizontal Strip, 4 Points
Item: CU8CPEModel: 101-4-082VCCross Ref: 6KJA1
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Temp Indicator
Accuracy -1% to +1%
Design Horizontal Strip
Food Safe No
Graduations 11°C, 17°C
Height 0.38"
Includes Nist-traceable Certificate Yes
Label Height 3/8"
Label Size 3/8" X 13/16"
Label Thickness 0.016"
Label Width 13/16"
Material Kapton
Material Of Construction Kapton
No. Of Temp. Positions 4
Nsf Rated No
Number Of Points 4
Orientation Horizontal
Reversibility Non Reversible
Scale Celsius
Shape Strip
Strip Color Amber
Temperature Label Type General Purpose Non-Reversible Multi-Point
Temperature Point Colors Black
Temperature Point Range +82°C to +121°C
Temperature Points 110°C, 121°C, 82°C, 93°C
Temperature Points C 110°C, 121°C, 82°C, 93°C
Thickness 0.013"
Width 0.82"