VIBCO JVS14-1-1/2 Electric Vibrator 15a 115vac 1-phase | AD8AQK 4HP98
VIBCO JVS14-1-1/2 Electric Vibrator 15a 115vac 1-phase
Item: AD8AQKModel: JVS14-1-1/2Cross Ref: 4HP98
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Vibrator
Amps 15A
Concrete Vibrator Type Internal Concrete
Duty Intermittent
Force Rating 760 lbf.
Force Rating 760 lb.
Head Dia. 1 1/2"
Head Length 14"
Head Material Steel
Head Size 1 1/2" x 14"
Head Size 1-1/2" x 14"
Hp 1 1/2 hp
Max. Cubic Yards Per Hour 12 cu. yd./hr.
Mounting Plate Sold Separately
Mounting Position Universal
Number Of Speed Settings 1
Phase 1
Power Source Corded
Radius Of Vibration 14"
Series JVS Series
Shaft Connection Type Quick Connect
Shaft Length 14 ft.
Speed 11000 RPM
Standards Ul Approved
Tool Weight 13 lbs.
Vibrations Per Minute 11000 VPM
Vibrator Type Internal Concrete
Voltage 115V AC