Item: AG8CJAModel: WP-3648-84B
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Forklift Work Platform
Assembled Depth 51"
Assembled Height 89 5/8"
Assembled Width 36 3/16"
Assembly Assembled
Batteries Included No
Capacity 1000 lbs.
Collapsible No
Color Family Blue, Yellow
Door Width 16 1/2"
Entry Style Single Side Door
Expanded Back Screen Height 84"
Features Patented Automatic Locking Gate With Extra Chain Lock Ensures Maximum Safety
Fork Pocket Center 16"
Fork Thickness 1 1/2"
Fork Width 7 3/4"
Front And Rear Fork Pocket Width 7 3/4"
Front Fork Pocket Height 1 7/8"
Handrail Design Fixed Handrail
Handrail Height 42"
Height 89.63"
Includes 36" Safety Strap And Tine Lock
Length 51"
Material Steel
Mid Rail Height 21"
Number Of Doors 1
Platform Length 50 7/8"
Platform Width 33.38"
Rear Fork Pocket Height 3 7/8"
Strap Length 36"
Toe Board Height 4.13"
Top Rail Height 42"
Width 36.19"