VESTIL TS-10-7260 Steel Truck Dock Board, 72 x 60 Inch, 10000 lb Capacity, Blue
Item: AG8AZBModel: TS-10-7260
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Dock Board
Ansi Class MH 30.2
Assembled Depth 59 13/16"
Assembled Height 16 3/4"
Assembled Width 74 9/16"
Assembly Assembled
Bevel Angle 11°
Color Blue
Color Family Blue
Deck Thickness 3/8"
Distance From Bend To Edge 9"
Distance From Leg To Edge 12"
Features Manufactured From High Strength Steel Tread Plate For Maximum Durability
Grade INX-55
Height 16 3/4"
Height Differential 10"
Length 59.81"
Load Capacity 10000 lbs.
Material Steel
Measuring Units EACH
Plate Thickness 0.38"
Strength 55000 psi