VESTIL LPRO-36-9-2 Low Profile Rack Guard, 38.5 x 4 x 9 Inch Size | AG7VXY
VESTIL LPRO-36-9-2 Steel Low Profile Rack Guard Bollard, 36 Inch Length, Yellow
Item: AG7VXYModel: LPRO-36-9-2Cross Ref: 32X796
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Low Profile Machine Guard
Assembled Depth 4"
Assembled Height 9 3/8"
Assembled Width 38 5/16"
Assembly Assembled
Attachment Type Bolt On
Bollard Length 36"
Color Yellow
Color Family Yellow
Compatible With Grainger Part Number 49Y450
Compatible With Manufacturer Model Number AS-383, AS-383-4PK, LPRO-RF-BASE
Features Low Profile Design Provides Added Protection From Fork Truck Damage
Finish Powder Coated
Guardrail Diameter 1 3/4"
Height 9 3/8"
Includes (2) Base Plates With 4 Pre-Drilled Mounting Holes
Includes Mid-rail Mid-Rail Not Included
Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included
Installation Hardware Included No
Length 4"
Material Steel
Measuring Units EACH
Mounting Hole Diameter 1/2"
Mounting Plate Hole Dia. 7/8"
Mounting Plate Length 4"
Mounting Plate Width 4"
Number Of Bolt Holes 8
Number Of Mounting Holes 8
Overall Height 9 3/8"
Overall Length 3.25 ft.
Overall Width 38.31"
Plate Length 4 In.
Plate Length 4"
Plate Width 4 In.
Plate Width 4"