VESTIL DCBB-42-5.5 Dock Chain Barrier Bollard, 5.5 Inch Dia. | AG7QHX
VESTIL DCBB-42-5.5 Steel Dock Chain Barrier Bollard, 5.5 Inch Diameter, Yellow
Item: AG7QHXModel: DCBB-42-5.5Cross Ref: 45XC46
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Dock Chain Barrier Bollard System
Assembled Depth 147 3/4"
Assembled Height 42 13/16"
Assembled Width 8"
Assembly Assembly Required
Base Plate Length 8"
Base Plate Width 8"
Base Thickness 0.63"
Bollard Dia. 5 1/2"
Bollard Material Steel
Bollard Shape Round
Bollard Striping Color Black
Cap Material Plastic
Cap Shape Dome
Chain Length 127"
Color Yellow
Color Family Yellow
Compatible Mounting Surface Material Concrete
Door Width 10 ft.
Features Dock Chain Barrier Bollard Creates A Safe Environment Around The Dock Area
Finished Height 42"
Function Fixed
Height 42.187"
Includes (2) 127 In Long Chains, (2) Bollards
Includes Mounting Hardware Not Included
Inside Dia. 5.562"
Installed Height 42 1/5"
Length 147 3/8"
Lighted No
Material Steel
Measuring Units EACH
Mounting Hole Dia. 7/8"
Mounting Hole Length 8"
Mounting Hole Width 8"
Mounting Plate Dimensions 8" x 8"
Mounting Surface Hard Surface
Number Of Bollards 2
Number Of Chain Post Handles 1
Number Of Chains 2
Number Of Mounting Brackets 4
Number Of Quick Links 4
Number Of Self Tapping Screws 16
Outside Dia. 5.562"
Resistance Properties Impact Resistant
Shape Round
Striping Yes
Width 8"