VESTIL DCBB-42-4.5 Dock Chain Barrier Bollard, 4.5 Inch Dia. | AG7QHW
VESTIL DCBB-42-4.5 Steel Dock Chain Barrier Bollard, 4.5 Inch Diameter, Yellow
Item: AG7QHWModel: DCBB-42-4.5
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Dock Chain Barrier Bollard System
Assembled Depth 146 3/4"
Assembled Height 42"
Assembled Width 8"
Assembly Assembly Required
Base Plate Length 8"
Base Plate Width 8"
Base Thickness 0.63"
Bollard Dia. 4 1/2"
Bollard Material Steel
Cap Material Plastic
Chain Length 127"
Color Yellow
Color Family Yellow
Door Width 10 ft.
Features Provides A Safe Environment Around The Dock Area And Other High Traffic Areas
Height 42"
Includes (2) 127" Long Chains, (2) Bollards - Each With (4) Mounting Holes 7/8" x 1 1/4", (1) Chain Post Handle, (4) Quick Links, And (16) Self Tapping Screws
Inside Dia. 4 1/2"
Length 146 1/4"
Material Steel
Measuring Units EACH
Number Of Bollards 2
Number Of Chain Post Handles 1
Number Of Chains 2
Number Of Mounting Brackets 4
Number Of Quick Links 4
Number Of Self Tapping Screws 16
Outside Dia. 4 1/2"
Width 8"