FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | 0" to +0.0002" |
| Dia. Range | 0.501" to 0.6255" |
| Dia. Sub-range | 0.5505" to 0.575" |
| Diameter | 0.565" |
| Diameter Increment | 0.0005" |
| Diameter Range | 0.501" to 0.6255" |
| Diameter Sub-range | 0.5505" to 0.575" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.565" |
| Overall Length | 2" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.0002" |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.565" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.45 |
| Ship width (cm) | 1.45 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911100000 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €18.70 | |
| 911102300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102400 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102700 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102900 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103100 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 |
Explore Products
- OILITE FF711-01B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 5/8 Inch Bore, 3/4 Inch Od, 1/2 Inch Length
- WEG CSW30H-BSI3D61 14380631 Pushbutton, Illuminated extended, 120 VAC/VDC Lamp voltage, Yellow, Hazardous duty
- TITAN FASTENERS JLF44012
- TITAN FASTENERS AGU07024
- TRIUMPH TWIST DRILL 011513 Drill, Heavy-Duty, 13/64 Size, 135 Deg. Split Point, Cobalt, HSS, Bronze Oxide
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL AG12-CV-S-NG Arc Flash Clothing Kit, S, 12 cal/sq cm ATPV, UltraSoft
- MAIN FILTER INC. MF0422219 HP251L76M Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Seal, 6.77 Inch Height
- ALVORD POLK NAS897-A-0.4340-S Chucking Reamer, 0.4340 Inch Dia., Straight Flute, HSS
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Control Station Accessories
- General Turning Tools
- ANL and ANN Limiter Fuses
- Mesh Screen and Vinyl Curtain Doors
- Mixing Paddles
- ANSELL 11-618 Hyflex Ultra Thin Polyurethane Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 107MAT Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 91AT-N Silent Check Valves
- BOSCH Spline Drive Hammr
- SPEARS VALVES PVC Pipe Flanges Van Stone Style With PVC Ring
- REELCRAFT O-Ring Seals
- CH HANSON Interlocking Reusable Brass Stencils, Single Letter Sets, 33 Pieces
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911156500 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.565 Inch Size
€7.34 /unit
