FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | 0" to +0.0002" |
| Dia. Range | 0.061" to 0.5005" |
| Dia. Sub-range | 0.2005" to 0.21" |
| Diameter | 0.207" |
| Diameter Increment | 0.0005" |
| Diameter Range | 0.061" to 0.5005" |
| Diameter Sub-range | 0.2005" to 0.21" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.207" |
| Overall Length | 2" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.0002" |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.207" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 0.58 |
| Ship length (cm) | 9.73 |
| Ship width (cm) | 7.7 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911100000 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €18.70 | |
| 911102300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102400 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102700 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102900 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103100 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 |
Explore Products
- BOSTON GEAR QUH Worm, 24 Diametral Pitch, 25 PA, .500 Pitch Dia., Right Hand, Steel-Unhardened
- TITAN FASTENERS APD88080
- VERMONT GAGE 141263560 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6356 Inch Size
- BURNDY YGHP29C6W6W Compression Connector, C Shape, 1/0 AWG Run Conductor Size
- MAIN FILTER INC. MF0627310 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- SMC VALVES E400-N03 Adapter, Modular Piping
- GATES 20MBSPP-20FBSPPX
Explore More
- KEYSHAFT
- Anchor Setting Tools
- Socket Set Screws
- Carton Staples
- Abrasive Stars
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- YELLOW JACKET SealRight Quick Couplers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Amber, Wide Mouth
- VULCAN HART Rocker Switch, Dpdt
- CLE-LINE Glass And Tile Bits
- TRITAN SA Series Ball Bearing Inserts
- REES Rope Operated Sequence Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911120700 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.207 Inch Size
€5.81 /unit
