FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pin Gage |
| Accuracy | 0" to +0.0002" |
| Dia. Range | 0.011" to 0.0605" |
| Dia. Sub-range | 0.011" to 0.025" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Black Oxide |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Increments | 0.0005" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 0.02" |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Ten Microinch Or Better |
| Tolerance Class | Class Zz |
| Width | 0.02" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Material | Long Form Calibration Certificate | Tolerance | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 911100000 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €18.70 | |
| 911102300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102400 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102700 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911102900 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103100 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 | |
| 911103300 | Go Plus | Black Oxide | Inch | Steel | No | 0.0002" | 2" | €6.21 |
Explore Products
- MACROMATIC THR-11262-30T Time Delay Relay, 120V AC/DC, 10A
- 3M 7100199424 60455107940 / 36254 Hook-and-Loop Sanding Disc, 5 Inch Dia, Non-Vacuum, Ceramic, 120 Grit
- WINTERS INSTRUMENTS PFP928R1 Ss 2.5 Inch, 0-600 Psi 1/4 Inch, Npt Back
- GRAINGER LBH-149 Pin, 1/2 In Pin Dia., 4 In Shank Lg.
- 80/20 2240-BLU Parts Container, 7.375 x 4.125 x 3 Inch Size
- SOUTHWIRE COMPANY 11353001 Underground Service Entrance Cable, 19 Strand, 3 Awg, 600 V, Copper
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-1848P-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 18 x 48 x 63 Inch Size, Proform Green Epoxy
- BROWNING 3001021 3VX250 V-Belt, Notched, 98% Efficient, EPDM, 25 in Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Relief Valves
- Modular Shelf Cabinets
- Specialty Anchors
- Flange
- Spring Anchors
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- MEMPHIS GLOVE Deerskin Leather Palm Gloves
- RUD CHAIN LRBS-FIX Lashing Load Rings
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- HOFFMAN L Bracket Kits
- SPEARS VALVES Y-Strainer EPDM Seal CPVC Repair Kits, SS Screen
- MASTER APPLIANCE Multiseal Series Ring Terminals
- BROWNING Steel Single Sprockets With Split Tape Bushings For No. 60 Chain
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 911102000 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.02 Inch Size
€6.21 /unit
