FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reamer Blank |
| Accuracy | 0" to 0.0002" |
| Decimal Equivalent | 0.161 |
| Diameter Tolerance | 0" to 0.0002" |
| Drill Blank Shape | Rod |
| Finish | Bright Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Length | 3 1/4" |
| Material | HSS |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Wire |
| Overall Length | 3 1/4" |
| Overall Length Trade Name | Jobber Length |
| Size | #20 |
| Size-diameter | #20 |
| System Of Measurement | Wire |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 8.26 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Overall Length | Material | Finish | Diameter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 502300590 | 0.0059 | 3/4" | HSS | Bright Uncoated | - | €8.22 | |
| 502300630 | 0.0063 | 3/4" | HSS | Bright Uncoated | - | €8.22 | |
| 502300670 | 0.0067 | 3/4" | HSS | Bright Uncoated | - | €8.22 | |
| 502300710 | 0.0071 | 3/4" | HSS | Bright Uncoated | - | €8.22 | |
| 502300750 | 0.0075 | 3/4" | HSS | Bright Uncoated | - | €8.22 | |
| 502300790 | 0.0079 | 3/4" | HSS | Bright Uncoated | - | €8.22 | |
| 502300830 | 0.0083 | 3/4" | HSS | Bright Uncoated | - | €8.22 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 803-574SR Instrument Probe Fitting, 8 x 3/4 x 8 Size, PVC
- HOFFMAN P2TMM2105 36392 Top Mounting Module, 200mm Height, Single Bay
- EATON CE0075E2ACE Industrial Control Transformer, Type Mte, Pv 240 X 480V, 230 X 460V, 220 X 440V, 75 Va
- VERMONT GAGE 912323570 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 23.57 mm Size
- GRAINGER 202-001243 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
- WATTS GBV-1 1/2 0544999 Ball Valve, 1/2 Inch Inlet, 125 Deg. F Max. Temp., 5 Psi
- SPEARS VALVES 3990-240C Sanitary Tee, Socket, Schedule 80, 24 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Impact Wrenches
- Welding Contact Tips
- Pallet Jacks
- Portable Stage Packages
- Adjustable Pipe Supports
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Hardened Steel
- SUNDSTROM SAFETY Correction Lenses
- MUELLER INDUSTRIES 1602-D Chexter Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES LF352 Bronze Body Y Strainers
- HYDRO VACUUM FZX Series Single Stage Pumps
- CELLUCAP Coats
- 80/20 End Caps
- GLOBE SCIENTIFIC Transfer Pipettes, Exact Volume
- AMETEK LAMB Brushed Motors, 5.7 Frame Size, 120V, Thru-Flow, 2 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 502316100 Reamer Blank, #20 Size, 3 1/4 Inch Length, Bright Uncoated Finish
€5.34 /unit
