FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Jobber Drill Blank |
| Accuracy | -0.005 mm to 0 mm |
| Decimal Equivalent | 0.2441 |
| Diameter Tolerance | -0.005 mm to 0 mm |
| Finish | Bright Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Material | HSS |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Overall Length | 4" |
| Overall Length Trade Name | Jobber Length |
| Size | 6.2 mm |
| Size-diameter | 6.2 mm |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.31 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Overall Length | Material | Finish | Diameter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 501401000 | 0.0394 | 1 5/8" | HSS | Bright Uncoated | - | €5.65 | |
| 501401050 | 0.0413 | - | - | - | - | €5.48 | |
| 501401100 | 0.0433 | 1 3/4" | HSS | Bright Uncoated | - | €5.48 | |
| 501401150 | 0.0453 | - | HSS | Bright Uncoated | - | €5.48 | |
| 501401200 | 0.0472 | 1 7/8" | HSS | Bright Uncoated | - | €5.48 | |
| 501401250 | 0.0492 | 1 7/8" | HSS | Bright Uncoated | - | €5.48 | |
| 501401300 | 0.0511 | - | - | - | - | €5.48 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC GGMUEP000-PV-C1 Gauge Guard, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, PVC
- ABB S201-K0.5 Miniature Circuit Breaker, 0.5A, 1P, Toggle Actuator
- MORSE CUTTING TOOLS 52507 Ballnose End Mill, 0‎.020 Inch Dia., 1-1/2 Inch Length
- TITAN FASTENERS CWA14192
- VERMONT GAGE 163415230 Reversible Assembly, Class Z, NoGo, Carbide, Red
- MERSEN FERRAZ ATQR3-1/2 Time Delay Fuse, 600V, 3.5A, Class CC, 1 Pole
- SCHLAGE 09-35-310 DB Key Blank D
- WATTS LFOSY-RW-GATE-TC 4 0125045
Explore More
- KEYSHAFT
- Reduced Shank Drill Bits
- Road and Asphalt Rakes
- Roof Ventilator Accessories
- Lab Freeze Dryer Accessories
- Gas Water Heaters with Tank
- JOHN GUEST Metric Plugs, Acetal Black
- DEVILBISS Conventional Spray Guns
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300 Series Midwest Sight Flow Indicators
- ANVIL ASNS Series Clamping Nuts Without Spring
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- APPROVED VENDOR Schedule 40, 316 Stainless Steel Nipple
- PEMKO Door Bottoms
- MARTIN SPROCKET Cross Peen Engineer Hammers
- VESTIL GR-H2R Series Highway Guard Rails, Curved
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 501406200 Jobber Drill Blank, 6.20 mm Dia, 4 Inch Length, Bright Uncoated Finish
€10.34 /unit
