FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage Assembly |
| Class | Class 6G |
| Dimension Type | Metric |
| Direction Of Tolerance | Go/No Go |
| Gauge Length - Go Member | 31.8 mm |
| Gauge Length - No-go Member | 31.8 mm |
| Gauge Type | Go/No Go (Plus/Minus) |
| Handle Color | Yellow |
| Handle Design | Double End |
| Handle Length | 3 1/4" |
| Hardness | Rockwell 60-62 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Included Handle | Taperlock 3 |
| Material | Tool Steel |
| Overall Length | 6 1/4" |
| Pitch Diameter - Go Member | 12.66 mm |
| Pitch Diameter - No-go Member | 12.5 mm |
| Style | Set Plug |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Class | Class 6G |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M14 x 2 |
| Tolerance Class | Class X |
| Type | Assembly |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 15.88 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 9031808085 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Gauge Type | Material | Type | Class | Included Handle | Handle Design | Thread Class | Handle Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 372101030 | Go/No Go (Plus/Minus) | Tool Steel | Assembly | Class 6G | Taperlock 000 | Double End | Class 6G | 1 1/2" | €430.85 | |
| 372104030 | Go/No Go (Plus/Minus) | Tool Steel | Assembly | Class 6G | Taperlock 000 | Double End | Class 6G | 1 1/2" | €422.99 | |
| 372107030 | Go/No Go (Plus/Minus) | Tool Steel | Assembly | Class 6G | Taperlock 000 | Double End | Class 6G | 1 1/2" | €422.99 | |
| 372108530 | Go/No Go (Plus/Minus) | Tool Steel | Assembly | Class 6G | Taperlock 00 | Double End | Class 6G | 1 3/4" | €410.79 | |
| 372110030 | Go/No Go (Plus/Minus) | Tool Steel | Go/No Go, Taperlock | Class 6G | Taperlock 00 | Double End | - | 1 3/4" | €392.20 | |
| 372111530 | Go/No Go (Plus/Minus) | Tool Steel | Assembly | Class 6G | Taperlock 0 | Double End | Class 6G | 2" | €392.20 | |
| 372114530 | Go/No Go (Plus/Minus) | Tool Steel | Assembly | Class 6G | Taperlock 0 | Double End | Class 6G | 2" | €393.26 |
Explore Products
- SPEAKMAN RPG10-0100-PC Diverter Valve Trim
- HUMBOLDT H-8900C.18 Screen Cloth, 18mm Size, Stainless Steel
- DESTACO CP-5-RE Paralell Gripper, 2 Jaw
- 80/20 2842 15 S Right H and Economy Liftoff Hinge Assembly
- MARTIN SPROCKET 80BS27 1 1/2 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.5 Inch Bore, 9.156 Inch Outside Dia. Steel
- HAYWARD SB4KITE
- DDS IN107.95139.712.7TA Rotary Shaft Oil Seal, Ta, Nitrile, 4.25 Inch ID, 5.5 Inch Od, 0.5 Inch Width
- MAIN FILTER INC. MF0715413 31EH00480 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 1.26 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Shelving Accessories
- Handheld Paint Sprayers
- Tap Wrenches
- Silicone Tubing
- Thrust Washers
- HELICOIL Spiral Point Plugs, UNC, 2B
- MECHANIX M-Pact Multicam Tactical Impact Resistant Gloves
- ANSELL 29-865 Alphatec Medium Duty Unsupported Neoprene Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 782SS-WE Y Strainers
- BRADY Pipe Marker, Condensate Return
- EATON CH Series Thermal Magnetic Circuit Breakers
- WEG Dc Fractional Motors
- DWYER INSTRUMENTS Pressure and Vacuum Switches
- PENINSULAR Hydraulic Cylinders, 2 Inch Bore
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 372133030 Threaded Plug Gage Assembly Set, M14 x 2.00 Thread Size, Go/NoGo, Metric
€424.22 /unit


