FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Chrome Plated |
| Gauge Finish | Chrome Plated |
| Gauge Length - Go Member | 1" |
| Gauge Length - No-go Member | 5/8" |
| Gauge Material | Tool Steel |
| Gauge Type | Go Plus |
| Go Pitch Dia. | 0.9675" |
| Handle Color | Light Blue |
| Handle Design | Assembly |
| Handle Number | Taperlock 4 |
| Hardness | Rockwell 70/72 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy |
| Included Handle | Taperlock 4 |
| Long Form Calibration Certificate | Yes |
| Material | Steel |
| No Go Pitch Dia. | 0.9734" |
| Pitch Diameter - Go Member | 0.9675" |
| Pitch Diameter - No-go Member | 0.9734" |
| System Of Measurement | Inch |
| Thread Class | Class 2B |
| Thread Size | 1"-20 |
| Thread Type | UNEF |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108706200121 Brake-M Modvert Belowsw
- EATON ECC03C8TBA-P8P23 Enclosed Lighting Contactor, NEMA 12, 24V Coil, 12P, On/Off Pushbutton
- DEWALT DW1162 Drill Bit Set Hss Assorted Black Oxide
- SMC VALVES ZM133H-K5LZ Vacuum Generator, Nozzle Size 1.3
- APPLETON ELECTRIC 25SPX2KX100T5K Cable Gland, 1 Inch Size
- DIXON RZL-220B-OR1V
- VERMONT GAGE 912405070 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 5.07 mm Size
- ZOELLER 10-1881
Explore More
- KEYSHAFT
- Ceiling Exhaust Ventilators
- Leveling Rods and Tripods
- Inline Strainers
- Pedestal Fan Motors
- Dock Ladders
- SPEEDAIRE Reciprocating Air Saws
- SALISBURY ILP Series Top Grain Goatskin Leather Gloves
- TYGON B-44-4X Tubings
- RUD CHAIN VLBS Octagon Lifting Rings
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/8-11 Unc
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Remote Audio/Visual Alarms, 9-12 VDC
- SMC VALVES Flange Kit
- BROWNING Steel Single Sprockets With Split Taper Bushingss For No. 100 Chain, Hardened Teeth
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 301165040 Threaded Plug Gage, 1 Inch-20 Thread Size, Go/NoGo, Unef
€355.93 /unit

