FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.7601" to 1" |
| Dia. Sub-range | 0.8201" to 0.825" |
| Diameter | 0.8222" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.7601" to 1" |
| Diameter Sub-range | 0.8201" to 0.825" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.08 |
| Ship width (cm) | 2.08 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- PEER CHAIN 2331 Roller Chain, 40 Pitch, 100 Feet Length
- METRO 1830FG-4 Solid Shelf 18x30 inch Galvanised
- STAFFORD MFG 32LM025 Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 25mm Bore, Steel
- EATON XTAE032C01G1P6 Electronic Motor Starter, 32 A, 190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
- SUPER-STRUT 702-6 Channel Rigid Pipe Strap, 6 Inch Length
- VELVAC 30379 Female Heat Shrink Bullet Blue
- BALDOR / DODGE 248213 TDT815 T-A Reducer 1ST Reducer Gear
Explore More
- KEYSHAFT
- Louvered Racks and Panels
- Ultrasonic Thickness Gauge Accessories
- Combination Grit Sharpening Stones
- Motor Driven Trolleys
- Porcelain Labware
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNC
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- KEO Countersinks, 6-Flute, Cobalt
- VINYLGUARD Thin Wall Heat Shrink Tubing
- MARTIN SPROCKET MPC Series Reborable Type Sprockets, 14MM Belt Pitch
- BULLDOG Gooseneck Trailer Couplers
- NICHOLSON Sharpening Files
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141282220 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8222 Inch Size
€45.94 /unit
