FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.7601" to 1" |
| Dia. Sub-range | 0.8101" to 0.815" |
| Diameter | 0.8139" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.7601" to 1" |
| Diameter Sub-range | 0.8101" to 0.815" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.06 |
| Ship width (cm) | 2.06 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- OSG 2894708 Spiral Point Tap, M10x1 Thread Size, 18 mm Thread Lg, TiCN, D11 / 6H, Plug
- E JAMES & CO 6060-3/32B Rubber Neoprene 3/32 Inch Thick 12 x 24 Inch
- GRAINGER ZUSAECHSR-22 Epichlorohydrin Sheet, Std, 12 Inch X 12 Inch Nominal Size, 1/16 Inch Thick, Black
- BRADY 5790-I 57316 Pipe Marker, Well Water, Green/White, Fits 1 1/2 - 2 3/8 in OD, 1 Pipe Marker, With Arrow
- BISHOP-WISECARVER H2DP6
- GRAINGER RDELAF4.000x48.000 Plastic Rod, 4 Ft Length, Brown, Opaque, 7, 600 Psi Tensile Strength
- ABILITY ONE 7920-01-513-3310 Cut End Wet Mop Disposable #12
- SPEARS VALVES IJ-100-010P Insulating Joint, 10 x 1 Size, Polypropylene
Explore More
- KEYSHAFT
- Condenser Fan Motors
- Air Belt Sanders
- Center Gages
- Motorised Dampers
- Locking Flap Wheels
- KRYTOX NRT 8906 Series Nonreactive Grease
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- LOUISVILLE AE2200 Series Aluminum Extension Ladders
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal PETG Square Media Bottles
- BRADY Underground Tape
- AIRMASTER FAN PLDA Series Matching Flanges
- PLAST-O-MATIC CC Series PVC Calibration Columns
- JAMCO Tub Racks
- GATES Polarseal AC Hose Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141281390 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8139 Inch Size
€45.94 /unit
