FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.6351" to 0.76" |
| Dia. Sub-range | 0.6551" to 0.66" |
| Diameter | 0.6597" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.6351" to 0.76" |
| Diameter Sub-range | 0.6551" to 0.66" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.68 |
| Ship width (cm) | 1.68 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 3LX73 Adapter Male 4 In
- NIBCO NF850X8 TPC-585-80-LF Ball Valve, TPC - Female NPT x Press, 3/4 Inch Size, 250 PSI, Lead-Free Bronze
- SLOAN 20001412 Flushometer And Closet, 1.28 Gpm Flow Rate
- MARTIN SPROCKET 1240A35 Sprocket, 35 Teeth, 45.327 Inch Pitch Dia., Steel
- MAIN FILTER INC. MF0614638 HC2217FDT4Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 4.52 Inch Height
- JOMAR VALVE 701-414 Dielectric Union Galv. FIP x FIP Brass Dielectric Union, FIP x Galvanized FIP Connection, 250 PSI, 3/4 Inch Size
- FALLTECH G7530 Beam Anchor Aluminium/Steel 425 lb.
- E JAMES & CO 1600-1/32B Rubber Epdm 1/32 Inch Thick 12 x 24 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Ear Muffs
- Meal Delivery Carts
- Plastic Strapping
- Gas Connector Fitting
- Idler Sheaves
- DICKSON 3 Inch Charts
- LUMAPRO Cord Reel Lights
- DESTACO 331-M Series Pull Action Latch Clamps
- DAYTON Contact Blocks, Mounting Base
- AME INTERNATIONAL Safety Lock Rings
- SPEARS VALVES CPVC Basket Strainers, Spigot Ends, EPDM Seals CPVC Screen
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Electric Ball Valves, Flanged, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141265970 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6597 Inch Size
€41.65 /unit
