FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Application | Calibration Of Measuring Equipment Or To Gage Parts Directly |
| Dia. Range | 0.2811" to 0.406" |
| Dia. Sub-range | 0.4051" to 0.406" |
| Diameter | 0.406" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.2811" to 0.406" |
| Diameter Sub-range | 0.4051" to 0.406" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.04 |
| Ship width (cm) | 1.04 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- TSUBAKI 40H24 Single Split Taper Sprocket
- VULCAN HART 00-426233-00002 Pilot, Spark Oven, Propane, 3.4 x 4.7 x 2.45 Inch Size
- NIBCO NLG810U LD-2100 Butterfly Valve, Lug, 16 Inch Size, Buna-N Seat, 200 PSI, Ductile Iron
- WATTS PWWJCP20 7100305 Pleated Filter, Pleated, 15.4 inch x 42.7 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0611048 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 5.67 Inch Height
- ZURN QEPT888X Tee, Polymer, 7 3/8 Inch Overall Length
- EATON ED3035 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, 3-Pole, 35A, 240 Vac, 125 Vdc, Load Side, 50/60 Hz
- SAGINAW SCE-9PBX Pushbutton Enclosure, 9 Holes, 30mm, 10 x 9 x 5 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Jacks
- Landscape and Bow Rakes
- Shower Drains
- Oils
- Metal Detectable Markers and Pens
- RUD CHAIN LRBS Lashing Load Rings
- LUMAPRO LED Tape Lights
- ANVIL AS150KO Series Channels With Knock Out
- CS JOHNSON Furling Fairlead
- KLEIN TOOLS Cowhide Glove
- SUPER-STRUT CTL710 Series Clevis Hanger
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- BUSSMANN TPW Series Telpower DC Power Distribution Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141240600 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.4060 Inch Size
€28.27 /unit
