FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.0751" to 0.281" |
| Dia. Sub-range | 0.1001" to 0.105" |
| Diameter | 0.1003" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.0751" to 0.281" |
| Diameter Sub-range | 0.1001" to 0.105" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 0.25 |
| Ship width (cm) | 0.25 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- WINSMITH E13MDTS41000C1 Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- BALLYMORE 126XSU Rolling Ladder, Steel, 12 Inch Height
- GROVE GEAR EL8520254.00 EL-BMQ852-7.5-L-140 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 2 Inch O.D, Aluminum
- GRAINGER BULK-RS-E60HT-204 Epdm Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
- VERMONT GAGE 141264810 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6481 Inch Size
- GRAINGER RDELAF2.000x48.000 Plastic Rod, 4 Ft Length, Brown, Opaque, 7, 600 Psi Tensile Strength
- MAIN FILTER INC. MF0851215 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- TB WOODS VC02-0000 Pump Assembly, Hsv-12
Explore More
- KEYSHAFT
- Attic Exhaust Ventilators
- Towing Accessories
- Plastic Rod Stock
- Pads and Applicators
- Self Locking Inserts
- COTTERMAN Ladder Safety Cages
- DESTACO 670, 675, 690, 695 Series Straight Line Action Clamps
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- BECK PRODUCTS Black Steel Schedule 40 Welded Nipple
- RW BECKETT Air Tube Combination
- 3M 7300 High Productivity Pads
- YOUNG BROS. STAMP WORKS Machine Made Combination Letter and Figure Set Stamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141210030 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.1003 Inch Size
€28.35 /unit
