FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.0251" to 0.075" |
| Dia. Sub-range | 0.0601" to 0.065" |
| Diameter | 0.0601" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.0251" to 0.075" |
| Diameter Sub-range | 0.0601" to 0.065" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 0.15 |
| Ship width (cm) | 0.15 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- BUSSMANN FNM-20 Time-Delay Fuse, Midget Style, 20 A, 250 V
- ADAPT-ALL 9035S-08-08 Straight Adapter, Male 0.5 BSPP x Female 0.5 NPT, Carbon Steel
- FABORY U51580.037.0175 Dowel Pin, General, 1 3/4 In Lg., 3/8 In Pin Dia., Gr. 18-8, SS, Unhardened GRnd
- SPEARS VALVES YS21S8-020SR Special Reinforced Wye Strainer, FPT, EPDM, SS, 8 Mesh, 2 Size, PVC
- GROVE GEAR GRL8215594.00 Quill Input Worm Gear Reducer
- MARTIN SPROCKET 60BS32 1 3/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.375 Inch Bore, 8.065 Inch Outside Dia. Steel
- DIXON 40117SSVI
- WOODHEAD 1300640335 CC4032A48M100 Cordset, 4 Pole, Male Female, Straight, 90 Degree, 10 Size, Gray, PVC, 10m
Explore More
- KEYSHAFT
- Track Lighting Tracks and Connectors
- Rotary Cutters
- Wiring Duct
- Drench Showers
- Flexible Gas Hoses
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamp Arms
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP6748/68/78 Series Impact Wrenches
- TEMPCO TKZ Series Analog Temperature Controllers
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- STANLEY VIDMAR Bin
- KELCH Shell Mill Holder, Taper Size HSK80
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Circuit Guard Duplex Receptacles, Specification Grade
- BALDWIN ESTATE Napa Handlesets With Federal Levers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141206010 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0601 Inch Size
€36.47 /unit
