FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00006" |
| Dia. Range | 0.7601" to 1" |
| Dia. Sub-range | 0.9801" to 0.985" |
| Diameter | 0.9815" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.7601" to 1" |
| Diameter Sub-range | 0.9801" to 0.985" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00006" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- SALSBURY INDUSTRIES 19995BRZ Pedestal, 22 x 30 x 10 Inch Size, Bronze
- SQUARE D V0 20/25A Switch Body
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PH3004PB015 Cordset, 4 Wire, Length 15 Feet
- SUPCO SH505
- WOODHEAD 1300500453 ENV3535M100 Cordset, MMJ, Straight 90 Degree, 10m
- TANIS BRUSHES RPVC732072 Stapled Set Strip Brush Pvc Length 72 In
- EATON C440C1A140SPX Electronic Overload Relay, 24-140A, Class 10/20/30
- APPLETON ELECTRIC IMLLEDS45G5BUF Lighting Fixture, Lumen 4000
Explore More
- KEYSHAFT
- Taper Length Drill Bits
- Filament Tapes
- Micrometer Sets
- Paint Booth Liners and Masking Paper
- Bin Shelving Accessories
- OIL SAFE ID Tabs
- ANSELL 80-600 Activarmr Cut Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 223 Series Anti Corrosion Grease
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC GHS Compliant Wash Bottles
- OTC TOOLS 1" Drive Metric Locknut Socket
- NOVAFLEX Bulk Beverage Hoses
- COOPER B-LINE B250 Series Four Hole Open Angles
- EATON E2L Type Mining Complete Molded Case Circuit Breakers
- ALTRONIX Maximal FV Series Single Power Supply Access Power Controllers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141198150 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9815 Inch Size
€45.94 /unit
