FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00006" |
| Dia. Range | 0.7601" to 1" |
| Dia. Sub-range | 0.9651" to 0.97" |
| Diameter | 0.9673" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.7601" to 1" |
| Diameter Sub-range | 0.9651" to 0.97" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00006" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.46 |
| Ship width (cm) | 2.46 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- MCR SAFETY 92748HVXL Coated Glove, XL, Dotted, Nitrile, Yarn, 1 Pair
- APPROVED VENDOR 5JCD1 Sieve 12 Inch Brass Frame Stainless Steel Mesh No. 850
- ABLOY B-PB5305LN x 626 Medium Duty Lever Lockset Curved
- EATON PRTBPTMS Module Assembly, For Use With Rms, Spb Breaker
- BOSTON GEAR F611C-2.5-B7 Right Angle Helical/Spiral Bevel Speed Reducer
- MILLER BY HONEYWELL SG416-FS/60FT Horizontal Lifeline Kit 60 Feet Length
- SEALMASTER NP-36TC CXU Pillow Block Bearing, 2 Bolt, 2.25 Inch Dia, Skwezloc Locking, Contact Seal
- MARTIN SPROCKET 8020TBF Coupling, 20 Teeth, 6.590 Inch Outside Dia., Bushed, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Maker Cable and Wire Markers
- Pipe Stands and Vises
- Steam Table Food Pans and Insets
- Fire Probing Tools
- Hook and Loop Cable Ties
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, FNPT
- DESTACO 202 Series Vertical Hold Down Clamps
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- ACROVYN Crash Rail, Ozark, Acrovyn, 240 Inch Length
- APOLLO VALVES YCT Series Cast Iron Wye Strainers
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joints, Socket Inlet x MAT Outlet
- SMC VALVES Filter/Regulator/Lubricator Combo
- RUKO Jig Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141196730 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9673 Inch Size
€45.94 /unit
