FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00006" |
| Dia. Range | 0.7601" to 1" |
| Dia. Sub-range | 0.9601" to 0.965" |
| Diameter | 0.9636" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.7601" to 1" |
| Diameter Sub-range | 0.9601" to 0.965" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00006" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.44 |
| Ship width (cm) | 2.44 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- EATON BFF11G Basic Control Relay, 1Nc-1No Contact
- STANDARD ABRASIVES 2558959 Disc Pad
- MERSEN FERRAZ Q300187 PC32UD69V450D1A Fuse, 450A
- TRIUMPH TWIST DRILL 011606 Drill, General Purpose, 3/32 Size, 118 Deg. Point, High Speed Steel, Bright
- GATES 390XL025 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 195 Teeth
- DIXON DDC300AL105 Mann Tek Dry Disconnect Coupler Hose Unit x FNPT, 105mm Body, 3 Inch Thread
- VULCAN HART SD-033-78 Drive Screw
- GROTE G1002 Lamp Built-in Reflector 2.5 Inch Led Red
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- Gate Hardware
- Panel Filters
- Plastic Putties
- Electromagnetic Lock Accessories
- DESTACO 9500 Series Pneumatic Swing Clamps
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Black
- MCR SAFETY RT1 Series Foam Lined Safety Glasses
- MUELLER INDUSTRIES 166 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- PROTO Crowfoot Wrench Sets
- PENTEK Mounting Bracket Kits
- BROWNING GW Series Single-Reduction Worm Reducers, 20 Size
- ARO 3000 Series Piggyback Filter/Regulators
- MERIT BRASS A435 Raised Face Pipe Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141196360 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9636 Inch Size
€45.94 /unit
