FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.7601" to 1" |
| Dia. Sub-range | 0.8151" to 0.82" |
| Diameter | 0.8192" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.7601" to 1" |
| Diameter Sub-range | 0.8151" to 0.82" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.08 |
| Ship width (cm) | 2.08 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- BANJO FITTINGS LST125-H Poly T Strainer Head, 1-1/4 Inch Size
- GRAPHIC CONTROLS 82-72-0213-06 - BLUE STATIC PENS Chart Recorder Pen, Blue, Circular Chart Recorders
- VOLKEL 83407 Hand Tap, ISO 529/HSS-G, UNF No. 6 x 40 Size, Set of 3 Pcs
- TITAN FASTENERS JHDS05X
- SLOAN 3453289 ROYAL 195 ESS-0.5-SF-HW Urinal Flushometer, Sensor Hardwired, 0.5 gpf, BS Finish, Rear Spud, Single Flush
- SQUARE D EDB24045 Circuit Breaker Bolt On Edb 2pole 45a
- INGERSOLL-RAND RK2330-22 Seal Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Barrier Flagging and Underground Tapes
- Flexible Barrier System Components
- Automatic Flush Valve Retrofit Kits
- Non-Ventilated Roof Curbs
- Ammonia Refrigeration Pipe Markers
- TURTLESKIN High Visibility PM 330 Palm Gloves
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- WESTWARD Fiberglass Extension Ladders, 300 Lbs.
- LOC-LINE Elbows
- EDWARDS SIGNALING 107DDV2ST Series Hazardous Location Pendant Strobes
- EATON S811+/S801+ Series Power Module Assemblies
- GROVE GEAR GRL Series, B-L Style, 821 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- INSIZE Threaded Ring Gauges
- PARKER A-LOK FA Series Tube End NPT Female Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141181920 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.8192 Inch Size
€45.94 /unit
