FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.7601" to 1" |
| Dia. Sub-range | 0.7751" to 0.78" |
| Diameter | 0.7771" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.7601" to 1" |
| Diameter Sub-range | 0.7751" to 0.78" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Includes | Certificate Of Accuracy |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.98 |
| Ship width (cm) | 1.98 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- HOFFMAN P2FC185 33088 Cable Entry Cabinet, Fits 1800 x 500mm Size, Light Gray, Steel
- MACROMATIC THR-12261-04T Time Delay Relay, 240VAC, 10A
- TITAN FASTENERS NCBGSMD42A
- GRAINGER 20305_48_0 Flat Bar Stock, 6061, 1 3/4 Inch x 4 ft Nominal Size, 1.5 Inch Thick, Extruded
- NIBCO NHDZ0XF F-910-W-LF Check Valve, Flanged, 3 Inch Size, Class 125, Cast Iron
- PARKER 1JC43-8-6 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, Straight, 6 Hose Dash Size
- GRAINGER BULK-RS-PVC70-31 Roll Vinyl 1/4 Inch Thick 5 Feet 70A
Explore More
- KEYSHAFT
- Synchronous Drive Gearbelts
- Continuity Testers
- Manual Diaphragm Valves
- Socket Set Screw Sets
- V-Belt Guides
- YOUNGSTOWN GLOVE CO. Leather Utility Plus Climbing Gloves
- NORTH BY HONEYWELL NF11 Northflex Nylon Gloves, Red
- ANSELL 37-175 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Gloves
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- PARKER Flare Cap, Brass, 45 Deg
- HOFFMAN Proline Series 200mm Plinth Bases
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/16-32 Un
- WEILER Knot Wire Cup Brushes
- INGERSOLL-RAND Seals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141177710 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7771 Inch Size
€45.94 /unit
