FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.6351" to 0.76" |
| Dia. Sub-range | 0.6651" to 0.67" |
| Diameter | 0.6693" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.6351" to 0.76" |
| Diameter Sub-range | 0.6651" to 0.67" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.7 |
| Ship width (cm) | 1.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- ADVANCE TABCO TAG-248 Work Table, 96 X 24 Inch Size 16 Ga 430 Ss Top
- DORIAN ADL-10-HS-CP
- BRADY M6-28-427-BR 173782 Label, 1 1/2 x 1/4 Inch, 1/4 Inch, Vinyl, Brown/Clear, For 10 AWG to 4 AWG Wire Gauge
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL28W47 Plug, 30A, 125V, 2 Pole, 3 Wire, Thermoplastic Elastomer, Yellow
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL PFE-230PF1 Pre Filter, 1st Stage, MERV 8 Rated, 12 x 12 x 1 Inch Size
- COMPX NATIONAL C8055-KD-3 Disc Cam Lock Brass Key Different
- DIXON 1405-16-16 Swivel Nut, Plated Steel, 1 Inch-11.5 FNPTF x 1 Inch-11.5 Female NPSM
- STEARNS BRAKES 1087161L0FQF Brake Assembly
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Scales
- Sound Level Meter Accessories
- Floor Grinder Accessories
- Wire Management Tools
- Tapping Tools
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- BECK PRODUCTS Black Steel Schedule 40 Welded Close Pipe Nipple
- DYNABRADE Air Random Orbital Sander with 3-1/2" Vinyl or Hook Face Pad
- FANTECH 5ACC Series Roof Mount Dampers
- GROVE GEAR GR Series, DMQ Style, 813 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- CONDOR Dark Tinted Safety Glasses for Bright Light Use
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141166930 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6693 Inch Size
€41.65 /unit
