FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.2811" to 0.406" |
| Dia. Sub-range | 0.3351" to 0.34" |
| Diameter | 0.3383" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.2811" to 0.406" |
| Diameter Sub-range | 0.3351" to 0.34" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 0.86 |
| Ship width (cm) | 0.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- CHICAGO-LATROBE 11045 Extra Long Drill Bit, #15 Size, 2 3/16 Inch Flute Length, 11/64 Inch Shank Dia.
- WEG 00789EP3PCT254V2 Electric Motor, 1.75Hp, 60Hz, 885 Rpm
- WESTWARD 5CYY4 Nozzle Catalytic For Use With AD9UYP
- WALTER TOOLS A1622-NO23 5062514 Long Drill Bit, #23 Drill Bit Size, 4 23/32 Inch Flute Length, 3.91 mm Shank Dia
- YOUNG BROS. STAMP WORKS 07094 Number Set 5/16 Inch H Steel
- J.W. WINCO 6T3WP2N Leveling Mount, 3/8 Inch-16, 3.81 Inch Size Bolt Length, Steel Bolt, Zinc-Plated, Nylon
- GEARENCH PC0509
- CLEVELAND C43230 Square End Mill, 4 Flutes, Bright Finish, 3/8 Inch Milling Dia, 3/8 Inch Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Lifting and Spreader Beams
- Scribers and Probes
- Spray Hoses
- Backpack and Pump Sprayer Accessories
- Tire Balancing Beads
- ANSELL 32-105 Hynit Lightweight Protective Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- VIEGA PROPRESS Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3HW Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- DIXON Back Outlets
- SPEARS VALVES EverTUFF CPVC CTS Cap Daubers
- SMC VALVES Port Solenoid Valve
- GLOBE SCIENTIFIC Color Coded Diamond Microscope Slides, White Glass, 90 deg. Corners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141133830 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3383 Inch Size
€29.11 /unit
