FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.0751" to 0.281" |
| Dia. Sub-range | 0.2551" to 0.26" |
| Diameter | 0.2592" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.0751" to 0.281" |
| Diameter Sub-range | 0.2551" to 0.26" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 0.66 |
| Ship width (cm) | 0.66 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 302548510 Thread Plug Gage, Standard, Go, M22.0-2.0 6H Lh
- MAIN FILTER INC. MF0582034 CDHP30A25N Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 4.72 Inch Height
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-1015 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 3 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
- DAYTON 7AD20 Exhaust Fan 20 Inch 115/208-230 V
- BALDOR / DODGE MBL44 BK47H QD Bushing Sheave
- TITAN FASTENERS ZTB2408
- PEER CHAIN 2744 Roller Chain, 50 Pitch, Roller Link
- GUARDAIR U75LJ012AA3 Air Gun, 120 Psi, 49 Scfm, 19 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Baseboard Heater Accessories
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Absorbent Pillows
- Cordless Tool Accessories
- Hearing Protection Accessories
- HI TEMP Welding Blanket
- AKRO-MILS 30255 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Smooth PU Antistatic Gloves
- ANSELL 97-011 Activarmr Cold Weather Work Gloves
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- CLIMAX METAL PRODUCTS C133 Series, Keyless Bushing
- HOFFMAN Frame Joining Kits
- ENERPAC NSH Series Nut Splitter Heads
- AME INTERNATIONAL Wheel Chocks For Heavy Duty Truck And Buses
- AMETEK LAMB Premier Brushed Motors, 7.2 Frame Size, 120V, Tangential, 3 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141125920 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2592 Inch Size
€28.35 /unit
