FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.0251" to 0.075" |
| Dia. Sub-range | 0.0601" to 0.065" |
| Diameter | 0.0631" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | Go Plus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 3.02 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 3.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141100000 | 0.00006" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141100400 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100410 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100420 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141100440 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141100450 | 0.00004" | Go Plus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-PS-PS-557 Rectangular Stock, 0.09375 Inch Plastic Thick, 6 Inch Width X 24 Inch Length, Clear
- EATON EMR-4000-2A1HA1 Motor Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 8 Input, 5 Output, Digital Input
- SMC VALVES CKQGB32-147RAL-E-X2081 Clamp Cylinder
- CASH VALVE GT11310530 Spring Chamber, 1 Size, Type B
- TSUBAKI C2042K23LRB Roller Chain
- EATON T5B3080U Non-Fusible Rotary Disconnect Switch, 600 VAC, 80A, 3P
- HUMBOLDT HM-5250-150.3F Hydraulic Pressure/Volume Controller, 150 psi
- ACCUFORM SIGNS LELC318 Label 3-1/2 x 5 Warning Arc Flash And
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Belts Work Belts Aprons and Suspenders
- Outdoor Trash Cans
- Water Purification Systems
- Push to Connect Tube Fitting Kits
- Knockout Bushings
- DWYER INSTRUMENTS ISDP Series Intrinsically Safe Differential Pressure Transmitters
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- JOHN GUEST Union Tees, Polypropylene White
- TYGON Silver Antimicrobial Tubings
- MUELLER INDUSTRIES 303AP Silent Check Valves
- VERMONT GAGE Npt Tapered Pipe Ring Gage Members
- ANVIL Plated Seamless Nipples
- SK PROFESSIONAL TOOLS Hose Pinch Pliers
- REGAL Metric Spiral Point Taps, Plug, HSS, Steam Oxide
- GRAINGER Zinc Galvanized Pipe Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141106310 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0631 Inch Size
€36.47 /unit
