FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Round Spacer |
| Color | Silver |
| Dimensional Standards | Astm A582 |
| Display Qty | 1 |
| Finish | Plain |
| For Screw Size | #2 |
| Grade | Grade 18-8 |
| Hardness | Rockwell B60 |
| Inside Dia. | 0.09" |
| Inside Dia. Tolerance | 0" to 0.01" |
| Length | 3/16" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Outside Dia. | 3/16" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Outside Diameter | 0.1875" |
| Overall Length | 3/16" |
| Overall Length Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Rockwell Hardness | B60 |
| Spacer Type | Round Spacer |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 0.48 |
| Ship length (cm) | 0.48 |
| Ship width (cm) | 0.48 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- SPEARS VALVES 2021-007 Gate Valve, Threaded, EPDM, 3/4 Size, PVC
- EATON E2FM3100 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type E2Fm, 3-Pole, 100A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc
- BOSTON GEAR XMPL100P9-4
- MAIN FILTER INC. MF0333790 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 9.25 Inch Height
- BABCOCK DAVIS BMTP2030 Medium Security Access Door, 20 in, 30 in, 20 1/4 in, 30 1/4 in, Uninsulated, Steel
- SPEARS VALVES 888-040P Nipple, Plain End, Schedule 80, 2-1/2 Inch x 4 Size, PVC
- OSG 0148308 Screw Thread Insert STI Tap, 7/8 Inch - 14 Thread Size, 1 7/64 Inch Thread Lg, 5 1/8 Inch Overall Lg, TiCN
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS MCMA13IDC Angle Plug, Female, 3 Wire
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Cabinets and Replacement Tags
- Storage Cabinets
- HVLP Spray Guns
- Double End Threaded Studs
- Stainless Steel Hose Assembly
- BOLLE SAFETY Tracker High Protection Safety Glasses
- LOC-LINE Acid Resistant T Fittings
- MUELLER INDUSTRIES 1601-A Chexter Check Valves
- WESTWARD Laminate Router Bit Carbide
- APPLETON ELECTRIC 480V Metal Halide Light Fixture
- COOPER B-LINE B280SQ Series Post Bases
- MASTER LOCK S497 Laminated Heavy Duty Safety Tags
- GRAINGER Countersink And Center Drill Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
USA SEALING ZSPCR-3 Round Spacer, SS, 3/16 In Lg., 3/16 In O.D., Plain
€4.17 /unit
