USA SEALING ZSHAFT-88 Case-Hardened 1060 Carbon Steel Linear Shafts, 3/4 Inch Dia, 72 Inch Length
72 in
Get it by Monday, Jun 1
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
€328.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft |
| Dia. Tolerance | 0.749" to 0.7495" |
| Diameter Tolerance | 0.749" to 0.75" |
| Diameter Tolerance Minimum | 0.749" |
| End Type | Plain Ends |
| Finish | Case Hardened |
| For Use With | Ball Bearings, Plain Linear Bearings |
| Grade | Grade 1060 |
| Length | 72" |
| Material | Carbon Steel |
| Nominal Dia. | 3/4" |
| Series | ZSHAFT Series |
| Shaft Dia. | 3/4" |
| Shaft Type | Solid Shaft |
| Surface Hardness - Minimum | 60 HRC |
| System Of Measurement | Imperial |
| Type | Solid |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.52 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CA |
Product Variants
| Model | Shaft Dia. | Dia. Tolerance | Material | Finish | Grade | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZSHAFT-188 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | - | Grade 1060 | - | €151.59 | |
| ZSHAFT-189 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €173.21 | |
| ZSHAFT-190 | - | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €264.10 | |
| ZSHAFT-191 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €348.62 | |
| ZSHAFT-181 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | - | Grade 1060 | - | €95.24 | |
| ZSHAFT-192 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €460.43 | |
| ZSHAFT-193 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €523.02 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 7034T1-007C Full Port Ball Valve, Horizontal, DIN Socket, 25mm, T1 Port, 3-Way, FKM
- APOLLO VALVES 4ALF70GG8 Reduced Press. Zone Assembly, 10 Inch
- MICRO 100 ITL-080250 Threading Tool, 0.0175 Inch Centerline Offset, 0.08 Inch Head Width
- TEADIT CGF1863.018.6.300 Full Face Cut Gasket, TM1863, 1/8 Inch Thickness, 6 Inch Size, 300# Class
- SIOUX CHIEF 356-160PK1 SIOUX CHIEF 356-160
- SMC VALVES NCDQ2A63-10D Compact Cylinder, 63 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- GRAINGER ZUSA-PF-8444 Square Head Plug, 1/8 Inch Pipe, Male Bspt, Class 150, Stainless Steel
- CH HANSON 20801_ Heavy Duty Hand Stamp, 3/32 Inch Character Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Connectors
- Work Platforms
- Pneumatic Modular FRL Accessories
- Combination Square Sets and Components
- Register Boots
- ANSELL 58-330 Alphatec Aquadri Gloves
- SALISBURY ILP Series Top Grain Cowhide Leather Gloves
- ZIP UP White Zipper Hatch Doors
- JOHN GUEST Union Tees, Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Mouth, Round
- DAYTON Resistors
- EATON Standard Retrofit Kits
- MANITOWOC Bins
- TOUCH N SEAL Seals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
USA SEALING ZSHAFT-88 Case-Hardened 1060 Carbon Steel Linear Shafts, 3/4 Inch Dia, 72 Inch Length
€328.99 /unit

