USA SEALING ZSHAFT-303 Case-Hardened 1060 Carbon Steel Linear Shafts, 4 Inch Dia, 60 Inch Length
60 in
Get it by Wednesday, Jun 3
€7,194.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Shaft |
| Dia. Tolerance | 3.9976" to 3.9988" , 3.998" , 3.999" |
| Diameter Tolerance | 3.998" to 3.999" |
| Diameter Tolerance Maximum | 3.999" |
| Diameter Tolerance Minimum | 3.998" |
| End Type | Plain Ends |
| Finish | Case Hardened |
| For Use With | Ball Bearings, Plain Linear Bearings |
| Grade | Grade 1060 |
| Length | 60" |
| Material | Carbon Steel |
| Nominal Diameter | 4" |
| Series | ZSHAFT Series |
| Shaft Dia. | 4" |
| Shaft Type | Solid Shaft |
| Surface Hardness - Minimum | 60 HRC |
| System Of Measurement | Imperial |
| Type | Solid |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 120.73 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shaft Dia. | Dia. Tolerance | Material | Finish | Grade | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ZSHAFT-188 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | - | Grade 1060 | - | €151.59 | |
| ZSHAFT-189 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €173.21 | |
| ZSHAFT-190 | - | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €264.10 | |
| ZSHAFT-191 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €348.62 | |
| ZSHAFT-181 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | - | Grade 1060 | - | €95.24 | |
| ZSHAFT-192 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €460.43 | |
| ZSHAFT-193 | 1 1/2" | - | Carbon Steel | Case Hardened | Grade 1060 | Solid | €523.02 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS EDA88016
- TITAN FASTENERS JRN10050
- STA-KON RB257-200 Vinyl Insulated Female Disconnect, Length 0.96 Inch
- SMC VALVES NCQ2A25-25DC Compact Cylinder, 25 mm Size, Double Acting
- PIP 313-1345-LY/L Protective Clothing High Visibility Shirt, L, Hi-Vis Orange, Each
- SPEARS VALVES 2901-945 Reducer Tee, Socket, 80 PSI, PIP, 27 x 15 Size, PVC
- VERMONT GAGE 141126460 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2646 Inch Size
- EBERBACH E3700.46 Cutting Mill, Single Speed, 460V, 60Hz, 3 Phase, Size 8 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Sink Pump Systems
- Single Grit Sharpening Stones
- Air Operated Diaphragm Pump Accessories
- Linear Shafting and Support Rails
- Drum Carrier/Rotator
- DESTACO 351-R Series Pull Action Latch Clamps
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, Straight Flute
- DWYER INSTRUMENTS DPG-100 Series Digital Pressure Gages
- YELLOW JACKET SealRight Quick Couplers
- MUELLER INDUSTRIES 794M Duplex Basket Strainers
- KDR-LINE REACTORS 575/600 Input Voltage UL Type 1 Enclosure Output Line Reactors
- WRIGHT TOOL 3/4 Inch Drive 8 Point Double Square Impact Sockets
- KIMBLE CHASE Tall Cylindrical Weighing Bottles With Stopper
- SLOAN Royal 137 Exposed Manual Specialty Water Closet Squat Toilet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
USA SEALING ZSHAFT-303 Case-Hardened 1060 Carbon Steel Linear Shafts, 4 Inch Dia, 60 Inch Length
€7,194.34 /unit

