U.S. MOTORS D3P1G Motor, 3Ph, 3Hp, 3600, 575V, Eff 85.5, Open Dripproof, Rigid Base Mount, 3 Hp, 575V Ac
Get it by Tuesday, Jun 2
€661.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Bearing Protection | Double Shield |
| Bearing Type | Ball |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | 85.5% |
| Frame | 145T |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Full Load Amps | 2.9A |
| Hp | 3 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rated | Yes |
| Length Less Shaft | 10 9/16" |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Frame Material | Rolled Steel |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Motor Type | Three Phase |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 3490 RPM |
| Nema Design | B |
| No. Of Speeds | 1 |
| Nominal Efficiency | 85.5% |
| Overall Length | 12 13/16" |
| Phase | 3 |
| Rpm Range | 3001-3600 RPM |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length | 2 1/4" |
| Thermal Protection | None |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | No |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.49 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Full Load Amps | Hp | Service Factor | Voltage | Mounting Type | Nameplate Rpm | Frequency | Frame | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
184TTDBD6101 | 2.8A | 1 1/2 hp, 1 hp | 1.15 | 190/230/380/460V | Rigid Base | 865 RPM | 50/60 Hz | 184T | €1,616.73 | |
![]() |
256TTDBD6076 | 25.6/12.8A | 10 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 1182 RPM | - | 256T | €2,651.23 | |
![]() |
365TSTDBD6001 | 228/114A | 100 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 3568 RPM | - | 365TS | €7,869.55 | |
![]() |
286TTDBD6076 | 52.5/26.3A | 20 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 1182 RPM | - | 286T | €3,538.64 | |
![]() |
254TTDBD6001 | 48/24A | 20 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 3552 RPM | - | 254T | €3,211.89 | |
![]() |
324TTDBD6076 | 65/32.5A | 25 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 1185 RPM | - | 324T | €3,725.29 | |
![]() |
256TTDBD6001 | 59.5/29.7A | 25 hp | 1.15 | 230/460V AC | Rigid Base | 3556 RPM | - | 256T | €2,469.33 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit Body Covers and Gaskets
- Thermometers
- Air Compressor Pumps
- Cable Pullers
- Membrane Filters
- AKRO-MILS 30124 Shelf Bins
- AKRO-MILS 33228 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, Copper, Press x FTG, EPDM
- TEMPCO Compression Fittings
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 1500 Gas Springs
- A.R. NORTH AMERICA Cold Water Pressure Washer
- DAYTON Louver Flange Kit
- ZSI-FOSTER FVZ RT Series, Flange Hangers with Rod Hanger Threaded Install
- NIBCO 4551-W-3 Thread Flanges, FPT, PVC Schedule 80, One-Piece Webbed Design
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
U.S. MOTORS D3P1G Motor, 3Ph, 3Hp, 3600, 575V, Eff 85.5, Open Dripproof, Rigid Base Mount, 3 Hp, 575V Ac
€661.84 /unit






