FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Roller Chain |
| Linkplate Height | 0.465" |
| Linkplate Thickness | 0.06" |
| No. Of Links Per 10 Ft. | 240 |
| Pin Dia. | 0.175" |
| Roller Width | 0.305" |
| Strands | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Type | Tensile Strength | Breaking Strength | Overall Width | Roller Dia. | Rivet End To Center Line | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 80SSCB | Stainless Steel | 1" | - | 397 lbf. | 397 lbs. | 1.406" | 5/8" | 0.638" | €2,665.04 | |
| 35 TW 10 | Steel | 3/8" | Single Strand | 2530 lbf. | 2530 lbs. | 1/2" | 13/64" | 0.23" | €67.61 | |
| 40 TW 10 | Steel | 1/2" | Single Strand | 4290 lbs. | 4290 lbs. | 0.717" | 5/16" | 0.325" | €75.52 | |
| 41 TW 10 | Steel | 1/2" | Single Strand | 2640 lbf. | 2640 lbs. | 0.579" | 5/16" | 0.266" | €60.86 | |
| 50 TW 10 | Steel | 5/8" | Single Strand | 7050 lbf. | 7050 lbs. | 0.878" | 13/32" | 0.406" | €110.46 | |
| 60 TW 10 | Steel | 3/4" | Single Strand | 9920 lbf. | 9920 lbs. | 1.087" | 15/32" | 0.506" | €147.63 | |
| 35 TW 100 | Steel | 3/8" | Single Strand | 2530 lbf. | 2530 lbs. | 1/2" | 13/64" | 0.23" | €876.57 |
Explore Products
- 80/20 8525 10 S Double Flange Linear Bearing Profile Clear Anodized
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 53 X 7953
- FLOMEC TM20NQ9GMB TM200-N Electronic Flowmeter, Pvc, 20 To 200 Gpm
- PROSENSE THMJ-F12L06-01 Temperature Sensor, Type J Thermocouple, Flange Mount Probe, Ungrounded Junction
- BALDOR / DODGE 016861 3HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 11.0 Mm, Rating 7500 Rpm
- QORPAK PLC-03703 Jar 8 Ounce
- BALDOR / DODGE 23QZ05LR18WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- VOLKEL 19646 Plug Gauge, DIN ISO 1502, Mf 30 x 2 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Measuring Accessories
- Horn Strobes
- Sillcocks
- Retrofit Kits
- Emergency Lighting Batteries
- AKRO-MILS 30290 Akrobins Super Size Bins
- MILLER ELECTRIC TIG/MIG Task Welding Gloves
- ANVIL AS150S Series Channels With Long Slots
- LUMENITE CONTROL TECHNOLOGY INC. Track Mount Level Control
- MORSE DRUM Hand Cranks
- TRUMETER ADM Series Process Meters
- FATH INC Slide-In Nuts
- APOLLO VALVES 3R Series Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI RS08BLOTRB Roller Chain
€7.31 /unit

