FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Power Lock(R) |
| D - Hub Counter I.d. | 0.938" |
| D1 - O.d. Of Ke | 1.063" |
| L | 0.65" |
| P - Shaft Contact Pressure | 28283 psi |
| P1 - Hub Bore Contact Pressure | 11313 psi |
| Shaft O.d. | 3/8" |
| Transmissible Thrust | 1340 lbs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U07040.075.0600 Socket Head Cap Screw, 3/4 In - 16 Thread Size, Cyl., 6 In Lg., 3/4 In Head Ht., Fine
- APPROVED VENDOR 2HKF4 Flat Steel 4140 1/2 x 1 1/2 Inch 1 Feet
- EATON 10250TS76STAMP Legend Plate, 1-3/4 inch H x 1-3/4 inch W, Square Plate, Aluminum, Black Field
- APPLETON ELECTRIC ST4575 Liquid Tight Connector, 3/4 Inch Size, 45 Deg. Bend
- KIPP K0122.92061X60 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M6 Thread Size, 60 mm Stud Length
- SCHNEIDER ELECTRIC LC1D25BNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc
- SMC VALVES MGPM20TN-40Z Compact Cylinder, 20 mm Size, Slide Bearing
- BROWNING 2H FHUBX 1 3/4 KW3/8X3/16
Explore More
- KEYSHAFT
- Self Drilling Screws
- Pneumatic Limit Valves
- Boiler Gauges
- Hopper Tubs
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Black
- OBERON TCG2P Arc Flash Kits, 12 Cal Arc Rating
- CAMLOCK FITTINGS Type C Female Cam And Groove Coupler, Hose Shank
- BRADY Banding Tape, Clear
- SPEARS VALVES PVC Wafer Butterfly Valves
- METRO Swivel Stem Caster With Brakes
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Tube Inserts
- 3M 9472LE Adhesive Transfer Tapes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PLFKE Power Lock
€95.44 /unit


