FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Power Lock(R) |
| D - Hub Counter I.d. | 3.11" |
| D3 | 4.409" |
| L3 | 0.591" |
| L4 | 0.138" |
| P - Contact Pressure - Hub Bore | 22916 psi |
| P - Shaft Contact Pressure | 25672 psi |
| Shaft O.d. | 2.756" |
| Transmissible Thrust | 19895 lbs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.17 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| PL050X057EF | PL050X057EF | €176.37 | |
| PL028X032EF | PL028X032EF | €108.50 | |
| PL011X014EF | PL011X014EF | €144.06 | |
| PL100X114EF | PL100X114EF | €780.74 | |
| PL024X028EF | PL024X028EF | €114.14 | |
| PL048X055EF | PL048X055EF | €171.13 | |
| PL019X024EF | PL019X024EF | €114.14 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 802270101 Release Stop
- GRAINGER 14803_72_0 Stainless Steel Round Tube 304, 2 Inch Dia, 6 Ft Length, 0.188 Inch Wall Thick, Seamless
- BALDOR / DODGE 15QZ60H56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- ECEF 3001730 Weldon Annular Cutter, 17mm Diameter
- VERMONT GAGE 141170160 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7016 Inch Size
- RIDGID 94672 Spacer
- BDG 20-1-10696-X2L Leather Gloves, Size 2XL, Goatskin, Premium, Glove, Full Finger, ANSI Impact Level 2
- KERN AND SOHN OBB-A1266 Infinity Planachromatic Objective Lens, 50x Magnification
Explore More
- KEYSHAFT
- Defrost Timer Control
- Paint Roller Kits
- Cotter Pins
- Drum Switches
- Firestop Pillows Sheets and Wraps
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Kidskin Leather
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 1500 Gas Springs
- BALDWIN FILTERS Fuel Storage Tank, Spin-on
- ARLINGTON INDUSTRIES Universal Pipe Support, Steel
- VULCAN HART Crumb Tray
- UNISTRUT A3300 Series Channels, 16 Feet
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Dividable Grid Container Clear Label Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PL070X079EF Power Lock
€332.33 /unit

