FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Power Lock(R) |
| D - Hub Counter I.d. | 3.346" |
| L | 0.945" |
| P - Contact Pressure - Hub Bore | 18855 psi |
| P - Shaft Contact Pressure | 29153 psi |
| Shaft O.d. | 2.165" |
| Transmissible Thrust | 19360 lbs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.63 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- COOPER B-LINE 011 F Single Meter Socket, 100A, 4 Jaws, Steel, 1 Poles, 3 Wires
- HONEYWELL HVFDSB3B0007G310/U Variable Frequency Drive, Fused Disconnect, With Enclosure, 0.75 Hp, 230Vac
- FAIRCHILD 0343-10 Edge Grip Seal, Edge Trim, PVC, Fits 0.250 Inch Edge, 0.66 Inch Leg Lg
- MERIT BRASS 01613-4824 Eccentric Reducing Coupling, 3 x 1-1/2 in Nominal, Butt Weld End Style, SCH 10
- MASTERDRIVES AX68 Triplex Rawedge Cogged V-Belt
- APPROVED VENDOR 1RHL7 O-ring Dash 340 Buna N 0.21 Inch
- MONOPRICE 36572
Explore More
- KEYSHAFT
- Lighting Photocontrols
- Battery Cable
- LED Troffer Fixture Retrofit Kits
- Filtered Centrifugal Supply Ventilators
- Belt Drive Fwd Curve Blowers w/Drive Pkg
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNF, 2B
- ANSELL 11-948 Hyflex Highly Durable Industrial Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Over the Knuckle
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide Tipped
- QUAZITE Underground Enclosure Covers
- HUMBOLDT Auto Pneumatic Pressure Control Systems
- BOWMAN MFG CO Dispensers
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- NANUK CASES 915 Series Protective Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PL055X085 Power Lock
€134.70 /unit

