TSUBAKI D140B14 Multiple Strand Sprocket, 1-5/8 Inch Height
Get it by Friday, May 22
€675.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Caliper Diameter | 6.865" |
| Chain No. | 140 |
| Chain Number | 140 |
| Hardened Teeth | No |
| Material | Steel |
| Max. Bore | 1 |
| No. Of Rows | 2 |
| Number Of Teeth | 14 |
| Outside Dia. | 8 18/25" |
| Pitch | 1 3/4" |
| Pitch Dia. | 7.865" |
| Surface Treatment | Protective Coating |
| Tooth Nominal Width | 0.894" |
| Type | Standard Roller Chain |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.98 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 22.14 |
| Ship width (cm) | 22.14 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- ALEMITE F401 F-A-R Hand Pump Rotary
- LEWISBINS SB1811-6 Yellow Shelf Bin, 6 Inch Height, Yellow, Carton of 8
- WORLDWIDE ELECTRIC CALM90-OPC Output Shaft Cover, Box Size 90
- EARNEST U08300.037.0150 Carriage Bolt, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 1 1/2 In Lg., Blk Oxide, Gr. 2, Coarse
- WATTS LFL1170M2-PEX 3/4 0559152 Hot Water Control Valve, 120 To 200 Deg. F, 3/4 Inch Outlet
- SPEARS VALVES 7034L1-010C Full Port Ball Valve, Horizontal, DIN Socket, 32mm, L1 Port, 3-Way, FKM
- MAIN FILTER INC. MF0602607 R82D10BV Hydraulic Filter, Wire Mesh, 10 Micron Rating, Viton Seal, 29.88 Inch Height
- EATON XTFC016DDY Motor Controller, 16 A, 48V, 50 Hz, 16 To 63 A, Frame Size D, 55 Mm, 40 To 65
Explore More
- KEYSHAFT
- Hang and Stack Bins
- Work Tables
- Bag Filter Housings
- Chain Wrenches and Tongs
- Post Top Accessories
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, Copper Element
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 33 x 13 mm
- ANVIL AS100BTB Series Welded Channels
- SHUR-LINE Poles
- MACROMATIC 18F Series Sockets
- UTILITY PRO Liners
- VIBCO BB Series Pneumatic Ball Vibrators
- ARO MaxAir Series Pneumatic Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI D140B14 Multiple Strand Sprocket, 1-5/8 Inch Height
€675.01 /unit

