TSUBAKI C2050ASSK2CL Connecting Roller Link Sk-2 Attachment | AB4KXC 1YLT1
TSUBAKI C2050ASSK2CL Connecting Roller Link Sk-2 Attachment
Item: AB4KXCModel: C2050ASSK2CLCross Ref: 1YLT1
Product Specifications:
Item Connecting Roller Chain Link
Ansi Chain Size C2050AS
Attachment Location Two Sides
Attachment Number SK-2
Attachment Type Tab
Centerline To Attachment End 0.969"
Centerline To Hole Center 0.626"
Chain Construction Riveted Pin
Chain Number C2050
Chain Overall Width 0.878"
Connecting End To Center Line 0.469"
Length 1 1/4"
Link Type Attachment
Material Grade Grade 600
Max. Allowable Load 231 lbs.
Outside Pin Dia. 1/5"
Overall Width 0.878"
Pitch Type Double Pitch
Plate Height 0.591"
Plate Thickness 0.08"
Rivet End To Center Line 0.406"
Roller Dia. 2/5"
Roller Diameter 25/64"
Roller Link Plate Height 0.591"
Tab Hole Center To Center 0.469"
Tab Hole Diameter 0.205"
Tab Orientation Vertical Upward
Tab Width 0.937"