TSUBAKI C2050ASA2CL Connecting Roller Link A-2 Attachment | AB4KWP 1YLP7
TSUBAKI C2050ASA2CL Connecting Roller Link A-2 Attachment
Item: AB4KWPModel: C2050ASA2CLCross Ref: 1YLP7
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Connecting Roller Chain Link
Ansi Chain Size C2050AS
Attachment Location One Side
Attachment Number A-2
Attachment Type Tab
Centerline To Attachment End 0.953"
Centerline To Hole Center 0.626"
Chain Construction Riveted Pin
Chain Number C2050
Chain Overall Width 0.878"
Connecting End To Center Line 0.469"
Display Qty 1
Finish Plain
For Chain Material Stainless Steel
For Chain Style (combined) No
Heavy Series No
Inside Pin Dia. 1/5"
Inside Width 3/8"
Length 1 1/4"
Link Type Attachment
Lubrication SAE 10 To SAE 50
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 600
Max. Allowable Load 231 lbs.
Maximum Operating Temperature 750°F
Minimum Operating Temperature -40°F
Number Of Tab Holes 2
Outside Pin Dia. 1/5"
Overall Width 0.878"
Pin Contruction Riveted Pin
Pin Length 7/8"
Pin Link Plate Thickness 2/25"
Pin Type Riveted
Pitch Type Double Pitch
Plate Height 0.591"
Plate Thickness 0.08"
Rivet End To Center Line 0.406"
Roller Dia. 2/5"
Roller Diameter 25/64"
Roller Link Plate Height 0.591"
Tab Hole Center To Center 0.469"
Tab Hole Diameter 0.205"
Tab Orientation Horizontal Outward
Tab Width 0.937"