FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Caliper Diameter | 3.869" |
| Max. Bore | 1 5/8" |
| Strands | 1 |
| Tooth Nominal Width | 0.575" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 12.65 |
| Ship width (cm) | 12.65 |
Explore Products
- HUBBELL-WIEGMANN NP3024 Enclosure Panel Steel
- MACROMATIC CAH20A1BE AC Current Sensor, 2VA, Indicator Style LED, -40 to 85 Deg C
- BROWNING 1040T20 AK 1965318 Grid Coupling Vertical Accessory Kit, Size 1040
- CEMENTEX USA CS21CK-4X2 Coverall Kit, 21 Cal., 4X Size, Class 2
- SALSBURY INDUSTRIES 19065-10ZRC Cell Phone Storage Locker, 16.25 x 35.25 x 5.75 Inch Size, 6 Door High, Bronze
- MAIN FILTER INC. MF0594162 R900988120 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.22 Inch Height
- MARTIN SPROCKET BK55 5/8 Sheave, 0.625 Inch Bore, 0.875 Inch Face Width, 5.250 Inch Outside Dia., Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Cutting and Grinding Fluids
- Universal Joints
- Key Stock Assortments
- Gearbelt Idlers
- Cable Safety Springs
- COTTERMAN F Series Steel Fixed Ladders
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- CHICAGO PNEUMATIC CP3119 Series Die Grinders, 900 Watts
- ANVIL 69F Series Adjustable Swivel Rings, Felt-Lined, Electro-Galvanized
- ANVIL AS9402 Series Hinge Connectors, 2-Hole
- SPEARS VALVES PVC New Style Standard Tank Adapters With FKM Gaskets, Socket x Socket
- MARTIN SPROCKET 3020 Taper Bushings
- CAROL Portable Cord
- FATH INC Comfort Handles
- NIBCO TCSS-3 Series Stainless Steel End Connectors, FPT
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI 80BTL14 Sprocket
€112.66 /unit
