TSUBAKI 80B27F-1F Finished Bore Sprocket, 27 Teeth, 1-3/8 Inch Bore
Get it by Wednesday, May 20
€163.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Bore | 1 3/8" |
| Caliper Diameter | 7.974" |
| Finished Bore Diameter | 1 3/8" |
| Max. Bore | 3 1/4" |
| Outside Dia. | 9 4/25" |
| Strands | 1 |
| Teeth | 27 |
| Tooth Nominal Width | 0.575" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.16 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- EATON GLH463036M Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Type Gl, 4-Pole, 630A, 600 Vac, Line/Load End Caps
- HAYWARD YS2730020
- GATES 7858-7209 Taper-Lock Bushing With 2-9/16 Inch Bore
- ANVIL 0300028800 Elbow, Black, Cast Iron, 45 Degree, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size
- EAGLE CRA-1916 Bottom Tray 1 Inch H 27 Inch Width 27 Inch D
- OSG 1400156408 Thread Forming Tap, 3/4 Inch - 16 Thread Size, 1 3/16 Inch Thread Lg, 4 1/4 Inch Overall Lg, Plug
- CHICAGO-LATROBE 44011 Jobber Length Drill Bit, 11/64 Inch Size, 2-1/8 Inch Flute Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Stationary Gas Engine Air Compressors
- UPS Systems
- Chemical Metering Pump Accessories
- Wheel Chocks
- Scaffolding Stages
- DWYER INSTRUMENTS DBT Series Digital Solar-Powered Bimetal Thermometers
- DICKSON 3 Inch Chart Recorders
- ACCURIDE 9301 Series Heavy Duty And Full Extension Drawer Slides
- IRONCLAD Workcrew Light Duty Gloves
- TEMPCO TRH3 Series Tubular Radiant Heaters
- CARLING TECHNOLOGIES SPST Toggle Switch
- DAYTON Air Operated Drum Pumps
- WIHA TOOLS Insulated Nut Drivers
- LUBRIMATIC Manual Grease Guns
- MERSEN FERRAZ Central Bolted Tag Fuse-Links, Gg, 415VAC/240VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI 80B27F-1F Finished Bore Sprocket, 27 Teeth, 1-3/8 Inch Bore
€163.00 /unit
