TSUBAKI 60B60F-1G Finished Bore Sprocket, 60 Teeth, 1-7/16 Inch Bore
Get it by Wednesday, May 20
€178.23 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Bore | 1 7/16" |
| Caliper Diameter | 13.861" |
| Finished Bore Diameter | 1.438" |
| Max. Bore | 2 3/4" |
| Outside Dia. | 14 19/25" |
| Pitch | 3/4" |
| Strands | 1 |
| Teeth | 60 |
| Tooth Nominal Width | 0.459" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.66 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- GEARWRENCH 80258 1/4 Inch Drive 6 Point Metric Flex Socket 12 mm
- SPEARS VALVES 5223-020C Plug Gate Valve, Flanged, EPDM, 2 Size, CPVC
- VESTIL VSSG-765 Galvanized Steel Single Fold Scissor Gate, 7 x 6-1/2 ft, Gray
- TENSABARRIER 890U-1S-1S-1S-STD-NO-YEX-C Post Satin Chrome Out Of Service
- MACROMATIC TR-51228-22 Time Delay Relay, 24V AC/DC, 10A
- STARRETT S816PC 57078 Prick Punch Set
- SCHNEIDER ELECTRIC RM17UBE15 Single Phase Relay 250V 5 Amp Rm17
- EDWARDS MFG ED9-AC1013 Coper Notcher, 40 Ton Ironworker
Explore More
- KEYSHAFT
- Centrifuge Tubes and Accessories
- Capacitor Accessories
- Y and Basket Strainers
- Height Gauges
- Vacuum Water Separators
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- CONDOR Ergonomic Knee Supports
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Black
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread With Variable Length
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets
- EDWARDS SIGNALING Power Supplies
- SPEARS VALVES Turf Swivel Joints, 3 Elbows
- EATON Double-Throw Non-Fused Safety Switches
- DESTACO RTP-200 Series Tool Changers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI 60B60F-1G Finished Bore Sprocket, 60 Teeth, 1-7/16 Inch Bore
€178.23 /unit
