TSUBAKI 35B25F-5/8 Sprocket 3.190 Outer Diameter #35 | AE9PAU 6L832
TSUBAKI 35B25F-5/8 Sprocket 3.190 Outer Diameter #35
Item: AE9PAUModel: 35B25F-5/8Cross Ref: 6L832
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Single Strand Sprocket
Ansi Sprocket Number 35
Bore Dia. 5/8"
Bore Type Fixed
Chain Number 35
Finish Black Oxide
For Chain Pitch 3/8"
For No. Of Strands 1
For Pitch Type Single Pitch
Hub Diameter 2"
Hub Projection 0.707"
Hub Type One Side
Includes Set Screws
Industry Chain Pitch 3/8"
Industry Chain Size 35
Item - Roller Chain Sprockets Roller Chain Sprocket
Keyseat Size (in.) 3/16 x 3/32
Keyway Yes
Keyway Depth 3/32"
Keyway Width 3/16"
Length Through Bore 7/8"
Material Steel
Material - Sprockets Steel
Material Grade Grade 1045
Maximum Bore Dia. 5/8"
Number Of Set Screws 2
Number Of Teeth 25
Outside Dia. 3.19"
Pitch Dia. 2.992"
Resistance Properties Corrosion Resistant
Set Screw Dia. 0.25"
Set Screw Dia. (in.) 1/4
Set Screw Hole Dia. 1/4"
Set Screw Location 90° From Keyway, Directly Over Keyway
Set Screw Size 1/4"
Teeth Heat Treatment Hardened Teeth
Tooth Width 0.168"